Matt Kahn
Droga do odkrycia pełni ludzkiego potencjału to ciekawa i emocjonująca wyprawa. Początkowe cele, które ustalamy na wstępie procesu coachingowego, określają punkt wyjścia i wyznaczają kierunek. Kiedy wraz z klientem – partnerem ruszamy w podróż, często odkrywamy, że cele te ewoluują i rozszerzają się, tak samo jak nasze zrozumienie samej(go) siebie.
Warto pozwolić sobie na to, aby proces coachingowy rozwijał się w sposób naturalny, bez żadnych ograniczeń. To właśnie w tych nieoczekiwanych momentach kryje się prawdziwa siła przemiany. Warto być otwartym na niespodzianki i cieszyć się każdym małym sukcesem, który przybliża nas do celu.
Coach, jak dyskretny towarzysz zmiany, przewodnik, prowadzi klienta – partnera do celu dbając o parametry tej rozwojowej podróży. Zasoby niezbędne do zmiany lub osiągnięcia celu i sposoby jego realizacji, dobiera sam coachee (partner). Droga pozornie wydaje się dłuższa, lecz uruchamiany efekt uwewnętrznienia zmiany i potrzebnych do jej realizacji umiejętności, przekonań, sposobów, zasobów, jest trwały i natychmiast przekłada się na rezultaty.
Coach jest mobilizującym do rozwoju ekspertem, który za zgodą coachee (klienta – partnera) uruchamia zmianę i buduje z nim relację, opartą na komunikacji i kontakcie. To świadome spotkanie ma na celu osiągnięcie przewidzianych lub nieprzewidzianych rezultatów, których efektem jest polepszenie jakości życia lub konkretnej dziedziny, sprawy klienta, tj. praca, ścieżka zawodowa, relacje międzyludzkie, zdrowie, sport, sukces, organizacja przedsięwzięcia, życiowe wybory.
Coaching jest dyscypliną synkretyczną, czerpiącą zarówno z psychologii eksperymentalnej, poznawczo – behawioralnej, psychologii, socjologii, antropologii kulturowej, neurofizjologii, neurolingwistyki, jak i zarządzania projektowego oraz różnorodnych technik pamięciowych.
Lata badań w obszarach psychologii, socjologii i antropologii miały na celu wspieranie rozwoju człowieka na dwóch poziomach: naturalistycznym (życia) i egzystencjalnym (bycia). Interwencje naturalistyczne, obejmują funkcjonowanie człowieka i zaspokojenie jego podstawowych potrzeb biologicznych, związanych z psychofizycznym aspektem jednostki w kontekście jej bezpieczeństwa i przetrwania (pierwsze biologiczne prawo). Drugim aspektem są potrzeby psychospołeczne, które odnoszą się do relacji z innymi ludźmi i dążeniem do tworzenia więzi, w celu przekazania genów i zapewnienia przetrwania (drugie biologiczne praw0). Wsparcie egzystencjalne, koncentruje się na sferze osobowej, a działania interwencyjne dążą do zaspokojenia subiektywnych, podmiotowych potrzeb człowieka, rozwoju jego indywidualnego potencjału i osiągnięcia stanu samorealizacji. W tym obszarze wsparcia zawarte są także potrzeby duchowe człowieka, wynikające z jego relacji z innymi oraz realizację jego powołania.
Zależnie od celów partnera – klienta, w Coachingu NeuroIntegracyjnym, zmierzamy do integracji płaszczyzn, które obejmują aspekty somatyczne, psychospołeczne, kognitywne i integralne. Te obszary odpowiadają podziałowi na inteligencje: ciała (PQ) – instynkty, potrzeby i zdolności motoryczne, emocjonalno-społeczną (EQ) – emocje, tworzenie więzi i kompetencje społeczne, poznawczą (IQ) – abstrakcyjne myślenie, logika i kreatywność i duchową (SQ) – świadomość, nadawanie sensu życiu i kontakt z transcendencją.
Realizacja pełni potencjału klienta wymaga uwzględnienia wszystkich czterech aspektów człowieka. Skupienie się tylko na jednym czy dwóch wymiarach może zatrzymać klienta w pełnym rozwoju potencjału. Koncentracja na potrzebach biologicznych, prowadzi to do instynktywizmu, które redukują człowieka do roli istoty jedynie podążającej za instynktami, kierującej się jedynie w stronę przyjemności i unikającej przykrości, co może skutkować hedonizmem. Z kolei skoncentrowanie się wyłącznie na uczuciach i intuicji prowadzi do emocjonalizmu, gdzie człowiek staje się żywiołem, co może prowadzić do utraty poczucia siebie i szaleństwa. Skrajny racjonalizm, ignorujący inne aspekty, prowadzi do sprowadzenia człowieka do poziomu robota, co może prowadzić do cynizmu. Pominięcie trzech pierwszych sfer i skupienie się wyłącznie na aspekcie duchowym to mistycyzm, co może prowadzić do ucieczki od problemów związanych z życiem społecznym, codziennością i rzeczywistością w świat iluzji.
Timothy Gallwey (autor „Tenis – wewnętrzna gra”), jeden z prekursorów coachingu opartego na motywacji psychologicznej, odkrył, że uruchomienie własnej, wewnętrznej motywacji (trening wirtualny), pozwala osiągnąć większe, szybsze i bardziej trwałe efekty w praktyce. Odkrycie to potwierdza współczesna neurofizjologia i diagnostyka neurologiczna. Nasz mózg nie rozróżnia czy odczytuje informację płynącą z rzeczywistości, czy własnej wyobraźni. W każdym przypadku zmienia biochemię w ciele i daje oczekiwany efekt.
Współczesna nauka wykazała, że neuroplastyczność nie kończy się na określonym etapie życia. Ta zdolność mózgu do zmian i dostosowywania się do nowych okoliczności jest fascynującym obszarem badań neurologicznych oraz rozwoju neurobiologii, co ma znaczący wpływ na nasze zrozumienie procesów myślowych i zdolności poznawczych.
Neuroplastyczność rozwojowa to zdolność mózgu do przekształcania swojej struktury i funkcji w odpowiedzi na doświadczenia i uczenie się. Obejmuje ona zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń między neuronami oraz modyfikowania istniejących połączeń w wyniku nauki, eksploracji, treningu i adaptacji.
Nasz mózg jest w stanie dostosowywać się do nowych sytuacji, uczyć się nowych umiejętności, a także przekształcać się w odpowiedzi na bodźce i doświadczenia. To zjawisko jest szczególnie istotne w okresie rozwojowym, takim jak dzieciństwo i młodość, kiedy mózg jest bardziej elastyczny i otwarty na naukę. Jednak neuroplastyczność rozwojowa mózgu jest obecna przez całe życie, choć z wiekiem tempo tych zmian może się zmniejszać. Pojęcie to podkreśla znaczenie uczenia się i eksploracji dla rozwoju mózgu. Daje również nadzieję, że istnieje potencjał na poprawę zdolności poznawczych i przystosowanie się do zmieniających się warunków, nawet w dorosłym życiu.
Odkrycia neurobiologii to niebywała szansa na wprowadzanie zmian, które wzbogacą nasze życie, pozwalając nam pełniej je przeżywać i czerpać z niego satysfakcję. Lepsze rozumienie naszych myśli, filtrów percepcyjnych, zachowań pozwala na znalezienie odpowiedzi na pytania, co możemy zmienić, aby skuteczniej korzystać z własnych zasobów.
Coaching skupia się na identyfikowaniu mocnych stron oraz wspiera w ich dalszym rozwoju. Pomaga odkryć, jak analizowane i przetworzone doświadczenia mogą odmienić sposób, w jaki patrzymy na siebie i otoczenie. Jego esencją jest rozwój świadomości, co pozwala Coachee dostrzec nowe możliwości i opcje. Coaching motywuje do ciągłego rozwoju osobistego, z łatwością przerywając życiową stagnację i inspirując do nowych celów.
W procesie coachingowym zmiana to nie tylko słowo - to przekształcenie przekonań, myślenia o sobie, pracy i relacjach. To także zdolność do konsekwentnej i elastycznej realizacji nowych celów. Wyznaczanie kroków i ich realizacja w celu utrwalenia właściwej, dla Coachee, zmiany. Coach pełni rolę przewodnika, pomagając klientowi znaleźć najlepszą trasę zgodną z jego zasobami i naturalnymi predyspozycjami.
Coaching doskonale wpływa na atmosferę w rodzinie lub zespole, ujawniając problemy i wspomagając w ich rozwiązaniu. Pozwala odkryć, jak wiele można zyskać, będąc dobrym słuchaczem. Pomaga zrozumieć, jak słowa i działania odzwierciedlają myśli i uczucia, co prowadzi do lepszego zrozumienia siebie i innych.
Coaching pomaga w jednoczesnym harmonijnym funkcjonowaniu różnych sfer życia, integrując je w całość. W edukacji rzadko uczymy się, jak myśleć o naszych uczuciach i jak je asertywnie wyrażać. W centrum coachingu jest człowiek, traktowany jako całość, holistycznie. Coaching pozwala eksplorować przekonania, skłaniając do refleksji nad ich uzasadnieniem i przydatnością. Wszystkie korzyści coachingowe łączą się, przekładając się na ogólną poprawę dobrostanu i jakości życia Partnera - Klienta.
Odkrywanie i zrozumienie swoich naturalnych talentów to klucz do efektywnego przywództwa. Coaching pomaga uświadomić liderom ich mocne strony, umożliwiając strategiczne wykorzystanie tych atutów. Coach wspiera w kreowaniu ścieżki zawodowej opartej na odkrytych mocnych stronach, umożliwiając bardziej świadome i satysfakcjonujące osiągnięcia zawodowe. Wspiera w kształtowaniu stylu przywództwa opartego na autentyczności, co przekłada się na lepsze relacje z zespołem i zwiększa zaufanie współpracowników
Skuteczna komunikacja to klucz do efektywnego przywództwa. Coaching pomaga w doskonaleniu umiejętności komunikacyjnych, zarówno w relacjach z zespołem, jak i w kontakcie z innymi działami. Doskonali umiejętność rozpoznania perspektywy innych osób, co prowadzi do lepszego zrozumienia potrzeb i oczekiwań współpracowników.
Przywódcy często doświadczają presji i stresu. Coaching pomaga w rozwijaniu strategii radzenia sobie z wyzwaniami zawodowymi, minimalizując negatywne skutki stresu. Coach wspomaga w nauce skutecznych technik zarządzania sytuacjami konfliktowymi oraz we wzmocnienia rezyliencji.
Coaching wspiera w rozwijaniu umiejętności asertywnego wyrażania swoich myśli i potrzeb, co sprzyja konstruktywnej współpracy. Wzmacnia umiejętności budowania dojrzałej relacji z przełożonym i wpływa na efektywność pracy oraz zdolność realizacji celów organizacyjnych.
Wsparcie coacha pozwala na identyfikację stanów wypalenia, przywrócenie sensu, pasji i motywacji do pracy. Refleksje i rozmowy coachingowe, pozwalają na lepszą świadomość własnych potrzeb, granic i wartości. Coaching wspomaga w zrozumieniu, tego co jest istotne i utrzymaniu zdrowych granic między pracą a życiem osobistym. Poprzez cele i plany działania, wspiera w efektywnym zarządzaniu czasem. Umiejętne planowanie dnia pracy pomaga unikać przeciążenia i chronicznego stresu.
Z radością będziemy Ci towarzyszyć w drodze do transformacji myśli, odkrywających Twój osobisty potencjał.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Barbara Kminikowska
Life, Soul & Business Coach,
Facylitator PSYCH-K®, Trener Biznesu
Mirosława Kaletka
Life, Soul & Business Coach,
Terapeuta Systemów Rodzinnych, Trener Biznesu
Barbara Kminikowska
Life, Soul & Business Coach,
Facylitator PSYCH-K®, Trener Biznesu
Mirosława Kaletka
Life, Soul & Business Coach,
Terapeuta Systemów Rodzinnych, Trener Biznesu
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
cookielawinfo-checbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |