Dzień dobry, pozwól, że Ci opowiem pewną historię Odkrywcy….
„Poniedziałkowy poranek. Jadę do pracy. Po natężeniu ruchu ulicznego można już odczuć, że koniec okresu wakacyjnego zbliża się wielkimi krokami.
Pomyślałem o codziennej rutynie. Wkrótce każdy dzień zaczynać będę od rozwiezienia dzieci do szkół. Zosia idzie już do czwartej klasy, ale Ignaś dopiero zaczyna swoją szkolną przygodę. Czas beztroski mija bezpowrotnie.
Obowiązki – myśl o tym napłynęła, jak deszczowa chmura.
Poczułem dziwny ucisk w żołądku i suchość w ustach. Spojrzałem na zegarek. Już za niespełna dwie godziny i ja zacznę swoją nową przygodę. Miejsce pracy co prawda bez zmian, lecz oprócz tego nic nie jest pewne. Dziś Zarząd przedstawi nową strukturę organizacyjną.
Do tej pory sporo było przecieków informacyjnych i dyskusji wokół tego tematu, lecz nic pewnego – tylko domysły, lęk przed niewiadomą i wszechobecny stres.Jestem dyrektorem jednego z zespołów sprzedażowych w dużej firmie finansowej. Niby to my – sprzedaż jesteśmy sercem organizacji, problem jednak w tym, że zupełnie tego nie czujemy.
Moi pracownicy mówią o sobie, jak o trybikach w maszynie, które, kiedy się lekko zacierają i spowalniają pracę, lepiej wymienić, niż dociekać przyczyny i modernizować.
Od dawna informujemy co nie działa, jakie potrzeby zgłaszają nasi klienci, jak można udoskonalić ofertę, żebyśmy mogli być konkurencyjni na rynku. Cóż, kiedy wszystko trafia na ścianę pod tytułem fuzja. Mamy robić swoje i czekać aż nowo ukonstytuowane władze nadadzą kierunek.
Ze strony obecnych przełożonych czuję ogromną presję wyniku, a ze strony zespołu niezadowolenie i frustracje. Czuję się, jak samotna wyspa.
Chaos w organizacji ciągnący się od wielu miesięcy, ciągłe oczekiwania i niepewność.
Jestem przeciążony, zdemotywowany, zestresowany, a może trzeba nazwać to wprost – wypalony, a moją dawną charyzmę pokryła patyna.
Jak mam wykrzesać z siebie energię do działania dziś, jutro, pojutrze …?”
Wypalenia zawodowego doświadcza coraz więcej osób.
Wg badania STADA Health Report 2022 przeprowadzonego wśród 30 tys. dorosłych w 15 krajach Europy, ponad jedna czwarta (26 proc.) dorosłych Polaków czuje się na granicy wypalenia zawodowego, a w najmłodszej badanej grupie wiekowej (18-24 lata) ten wskaźnik wzrasta do 36 proc. To najwyższy krajowy wynik wśród biorących udział w badaniu.
Z badań wynika również, że wyzwania i trudności ostatnich kilku lat dodatkowo odbiły się na polskiej populacji – ponad dwóch na pięciu dorosłych Polaków (41 proc.) twierdzi, że ich poziom stresu znacznie wzrósł od początku pandemii. Jest to piąty najwyższy krajowy odsetek w STADA Health Report 2022 (średnia badania wyniosła 37 proc.).
Zjawiska wypalenia zawodowego nie należy traktować jako słabości, a szukać wsparcia i realnej pomocy!
Jak Ty diagnozujesz swoje potrzeby?
Gdzie upatrujesz źródła jakości życia?
Świadomość tego, co dla nas najważniejsze, jest szczególnie przydatna w tolerowaniu trudnych czy stresujących sytuacji. Niewyczerpanym źródłem wewnętrznej motywacji są wartości, ponieważ wyrażają się w byciu i działaniu. Nadają kierunek naszemu życiu, pomagają przezwyciężać trudności, dodają nam energii. Wartości są tym, co dla nas osobiście jest ważne, cenne czy pożądane. Stanowią fundament wyznaczający kierunek naszego życia, a także wpływają na każde nasze działanie i podejmowane decyzje. Pomagają odnaleźć znaczenie i inspirację w naszym życiu.
Wartości są odzwierciedleniem tego kim jesteśmy, co jest dla nas istotne, z czego pragniemy budować nasze życie.
Dlaczego niektórzy ludzie uważają, że tylko walcząc, mogą cokolwiek osiągnąć, oczekując korzyści od razu, a inni kierują się zasadami, porządkiem, innymi słowy najważniejsza jest dla nich dyscyplina. Dlaczego jeszcze inni przyjmują postawę zdobywcy, nastawiają się na sukces, istotny jest dla nich wizerunek, status i dobra materialne? Co powiedzieć o tych, którzy, mając na swoim koncie wiele sukcesów, koncentrują się na dzieleniu swoją wiedzą, opiekują się innymi, dążąc do wyrównania warunków życiowych? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w koncepcji Spiral Dynamics opracowanej przez Dona Beck’a i Chrisa Cowan’a, wcześniej znanej również pod nazwą Poziomów Wartości Graves’a, stworzonej przez Clare W. Graves’a.
Clare W. Graves przeprowadził badania z różnymi ludźmi w wielu miejscach na Ziemi. Po wielu latach powracając do nich odkrył, że osoby te, co pewien czas aktualizują poziom świadomości, przechodząc do następnego etapu swojego życia. Uruchamiając wyższy poziom świadomości zabierają ze sobą wszystkie swoje doświadczenia z poprzednich poziomów, czując, rozumiejąc i doświadczając więcej. Poziomy Wartości Graves’a są źródłem wartości życiowych, takich jak: rodzina, bezpieczeństwo, uczciwość, wolność, pieniądze, którymi ludzie kierują się w swoim życiu.
Te wartości wpływają na wybory i motywację, na to, jakie działania podejmujemy i jak zarządzamy swoim czasem. Świat wokół nas nieustannie się zmienia, dlatego też zdolności adaptacyjne do panujących warunków stają się kluczowe. Mamy silną potrzebę dopasowywania swoich wartości i strategii myślenia w ten sposób, by funkcjonować najkorzystniej w otaczającym nas środowisku.
Zapraszamy w niezwykłą podróż w głąb Siebie, na warsztaty „Mapa Odkrywcy” i do pracy indywidualnej.
Z pasji do odkrywania …